Z Czego Się Składa Czynsz

Zaledwie 42% Polaków wie, z czego składają się opłaty czynszowe. Dowiedz się teraz, z czego dokładnie składa się Twój czynsz i zacznij oszczędzać.

Zaledwie 42% Polaków wie, z czego składają się opłaty czynszowe. Tylko 12% rodaków wie, jak go skutecznie obniżyć. W naszym poście przedstawimy wszystkie typowe składniki czynszu, a w niedługiej przyszłości opiszemy najlepsze i najbardziej skuteczne sposoby jego obniżenia. Przeczytaj, dlaczego warto o tym pomyśleć i w jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet do 100.000 zł w skali 30 lat, obniżając czynsz tylko o 1 zł miesięcznie na metrze kwadratowym swojej nieruchomości.

Czynsz składa się z kosztów eksploatacyjnych i miesięcznych zaliczek lokatorów

Czynsz na mieszkanie zawsze się składa z dwóch części. Mianowicie – składek na utrzymanie części wspólnych nieruchomości (koszty eksploatacyjne na konserwację części wspólnych), rozliczanych raz w roku i wydatkowanych na podstawie rocznego planu gospodarczego wspólnoty lub spółdzielni, oraz zaliczek miesięcznych na opłaty bieżące związane z konkretnym mieszkaniem i opłaty kosztów eksploatacyjnych. To są przede wszystkim media indywidualne lokatorów i opłaty za miejsca postojowe zewnętrzne lub podziemne.

W grupie kosztów eksploatacyjnych, jeżeli chodzi o wysokość opłat, najwyższymi kosztami rocznymi są typowe koszty zarządzania, utrzymania porządku wewnętrznego i zewnętrznego, konserwacji części wspólnej czy przeglądów technicznych i bieżących drobnych napraw. Zależą one od sposobu rozliczenia zarządcy, od standardu, rodzaju i wieku budynku, a także od innych potencjalnych kosztów, np. kosztu obsługi kredytu, banku, księgowości, jak i od rodzaju i ilości wspólnych mediów. Mogą one drastycznie się od siebie różnić.

Ponieważ istnieją duże różnice w lokalizacji, wyposażeniu oraz standardzie nieruchomości, trzeba posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie, aby być w stanie ocenić poziom pobranych opłat. Większość z nas nie ma takich podstaw. I to właśnie dlatego stworzyliśmy Porównaj Czynsz, platformę, na której można porównać swój czynsz w rzetelny i przejrzysty sposób.

W grupie miesięcznych zaliczek trzeba wyróżnić w szczególności zaliczki na media, np. na ogrzewanie nieruchomości, wodę i jej podgrzanie, czy też opłaty za miejsca postojowe dla samochodów i komórki lokatorskie. W spółdzielniach często dochodzi do tego opłata za podatek gruntowy, który w nowszym budownictwie płacony jest przez właścicieli lokali indywidualnie.

W obu grupach istnieją sposoby na obniżenie czynszu. Ponieważ jest ich wiele, polecamy wypróbować naszą porównywarkę czynszu już dziś. Nie można skutecznie zarządzać nieruchomością, jeżeli nie wie się, w których grupach składek czynszowych nasze opłaty odbiegają od normy i o ile.

Czy wiedziałeś o wszystkich składnikach czynszu? A może opłacasz jeszcze inne składniki? To również nas interesuje. Podziel się tym z nami w komentarzach poniżej. Zapraszamy do dyskusji.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekspertyza
Porownaj-Czynsz.pl

Z Czego Się Składa Czynsz

Zaledwie 42% Polaków wie, z czego składają się opłaty czynszowe. Dowiedz się teraz, z czego dokładnie składa się Twój czynsz i zacznij oszczędzać.

Read More »

Udostępnij tą stronę znajomym

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pocket
Pocket
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp