Jak Zaoszczędzić 100.000zł na Czynszu

Jak zaoszczędzić 100.000 zł na czynszu poprzez zmianę zarządcy nieruchomości. Dlaczego warto jest zrozumieć, za co się płaci w czynszu na przykładzie Krzysia.

Wiedzieliście, jak można zaoszczędzić prawie 100.000 zł na swoim czynszu? Jeżeli nie, to nic złego. Jak się okazuje, jedynie 12% Polaków wie, jak to zrobić. To jeden z powodów, dla których stworzyliśmy ten portal – chcemy pomóc Polakom.

Dziś pokażemy Wam, jak możecie zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy. Jest to całkowicie możliwe. Pokażemy Wam to na przykładzie znajomego Krzysia, któremu pomogliśmy zmienić swojego zarządcę na bardziej efektywnego i ekonomicznego.

Krzysiek 5 lat temu kupił sobie własne mieszkanie. Żył w nim wygodnie i płacił regularnie czynsze w wysokości, w jakiej co roku wyliczał mu zarządca nieruchomości. Nie zastanawiał się, czy opłaty za wykonane usługi są odpowiednie, bo miał ważniejsze sprawy na głowie. Kariera, rodzina, urlopy i rozwój osobisty nie pozwalały na zastanowienie się, czy 962 zł miesięcznego czynszu to odpowiednia kwota.

Kolega Krzysiek usiadł z nami pewnego wieczoru i rozpoczęliśmy rozmowę na temat opłat czynszowych. Dowiedzieliśmy się, że mieszkanie Krzyśka ma 85 m², zlokalizowane jest w nowoczesnym budownictwie i przynależy do niego miejsce postojowe zewnętrzne oraz niewielka komórka lokatorska. W budynku nie ma ochrony, monitoringu ani portierni. Jest jedna winda, miejskie ogrzewanie, a budynkiem zarządza zarządca wybrany przez dewelopera 5 lat temu, który nigdy nie został zmieniony ani sprawdzony. Optymalizacja kosztów nie była omówiona na ani jednym z rocznych spotkań wspólnotowych, bo wydawało się, że wszystko jest w porządku.

Jeżeli przeliczymy sobie kwotę czynszu, to 962 zł dzielone na 85 m² daje stawkę 11,32 zł/m². Porównałem to z moim mieszkaniem, które ma 67 m², a opłata czynszowa w przeliczeniu na m² wynosi 8,72zł. Są to bardzo podobne budynki, jeżeli chodzi o wyposażenie i standard budowy.

Wyliczyłem Krzysiowi, że jeżeli zredukuje on koszty wspólnoty lub zmieni zarządcę, to mógłby wygenerować setki tysięcy złotych oszczędności dla wspólnoty i dla niego samego.

Jeżeli jesteś w stanie zaoszczędzić nawet tylko 1 zł na metrze kwadratowym nieruchomości na miesiąc, to przy 85 m² daje to aż 1.020 zł oszczędności rocznie! Pomnożymy to przez 30 lat, a wyjdzie nam suma ponad 30.000 zł. A jeżeli zainwestujemy rozsądnie i bezpiecznie, to wyjdzie nam kwota ponad 86.000 zł. W naszym scenariuszu zakładamy, że przyrost stopy zwrotu z inwestycji jest na poziomie 6%.

Poprzez 30 lat możesz zaoszczędzić aż 85.383zł jeżeli obniżysz sobie czynsz o jedną złotówkę na metrze na miesiąc

Przez 30 lat możesz zaoszczędzić nawet 85.383 zł, jeżeli obniżysz swój czynsz o jedną złotówkę na metrze kwadratowym na miesiąc.

Krzysiek postanowił wziąć się za temat obniżenia kosztów w swojej wspólnocie, rozumując po raz pierwszy, że każdy grosz się liczy. Pomogliśmy mu zdobyć kilka konkurencyjnych ofert zarządców nieruchomościami, które zostały zaprezentowanie na nadzwyczajnym spotkaniu wspólnoty. Wspólnota, posiadająca 3.255 m² powierzchni użytkowej, uświadomiwszy sobie, że mogłaby zaoszczędzić aż 39.060 zł rocznie lub 1.171.800 zł w skali 30 lat, zdecydowała się na zmianę i wybrała bardziej ekonomicznego zarządcę. Po dwóch latach okazało się, że nowy zarządca obniżył koszty efektywnie, do poziomu 9,52 zł/m².

Dla Krzysia ta zmiana była warta 1,8 zł/m²/miesiąc, co przy jego metrażu mieszkania dało 1.856 zł w skali roku. W skali 30 lat oszczędność ta wyniesie 57.420 zł lub aż 152.686 zł, jeżeli zainwestuje te pieniądze na 6%. Nawet osiągając stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 2,5%, jak na przykład na koncie oszczędnościowym, otrzymana kwota wyniesie 81.376 zł. Czy warta była zmiana?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekspertyza
Porownaj-Czynsz.pl

Jak Zaoszczędzić 100.000zł na Czynszu

Jak zaoszczędzić 100.000 zł na czynszu poprzez zmianę zarządcy nieruchomości. Dlaczego warto jest zrozumieć, za co się płaci w czynszu na przykładzie Krzysia.

Read More »

Udostępnij tą stronę znajomym

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pocket
Pocket
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp